Program stypendialny "zDolny Śląsk"

Sylwetki podopiecznych Fundacji PDF Drukuj Email

Jeśli zastanawiasz się, czy warto pomagać zdolnej młodzieży, poznaj kilkoro z naszych blisko 2000 "diamentów" i "pereł", które wyszukaliśmy i wsparliśmy stypendiami lub merytorycznie!

  • Maciej z Wrocławia - kilkukrotny stypendysta Programu "zDolny Śląsk" - zdobył tytuł "Licealisty Roku 2008" za wszechstronność talentów i zainteresowań, został po maturze studentem prestiżowej London School of Economics, gdzie dostrzeżono jego zdolności i osobowość i w rezultacie został stypendystą Fundacji Steliosa, obecnie kontynuuje studia ekonomiczne na Uniwersytecie Oxfordzkim, gdzie działa m.in. w Oxford University Polish Society.
  • Renata z Wlenia - wielkrotna stypendystka Programu "zDolny Śląsk" - od dzieciństwa zmaga się z poważnymi chorobami i niepełnosprawnością, a mimo to pisze wiersze, piosenki, komponuje muzykę i śpiewa. Uczestniczyła w konkursie "Eurowizji dla dzieci" w Kopenhadze 2003, występowała z autorskim recitalem m.in. w Teatrze Ateneum, profesjonalny teatr z Wałbrzycha wystawił spektakl, który powstał na podstawie jej wierszy, występowała w Parlamencie Europejskim, wydała tomik poezji, a w 2010 swoją pierwszą płytę z wierszami i piosenkami i do tego wszystkiego... angażuje się w działalność społeczną.
  • Sonia z Milicza - stypendystka Programu "zDolny Śląsk" - utalentowana pingpongistka, która mimo bardzo młodego wieku (jest uczennicą szkoły podstawowej) ma już wielkie sukcesy na koncie. Najnowszy z nich to dwa złote medale i jeden brązowy na Mistrzostwach Polski Młodziczek i Młodzików (maj 2015), nieco wczesniejsze to II miejsce w Grand Prix Polski młodziczek w tenisie stołowym oraz pierwsza pozycja w rankingu ogólnopolskim.
  • Sara z Legnicy - stypendystka Programu "zDolny Śląsk" - naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat, jej dotychvzasowe sukcesy to zajęcie pierwszego miejsca lub Grand Prix na około 40 konkursach skrzypcowych w Europie i USA oraz około 40 występów jako solistki ze znanymi orkiestrami i zespołami kameralnymi. Najnowsze osiągnięcie to zwycięstwo w konkursie New York International Artists Association Violin Competition. Sara jest pierwszą polską laureatką tego międzynarodowego, elitarnego konkursu. Nagrodą w konkursie jest recital w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata.
  • Rafał z Wrocławia - wielokrotny stypendysta Programu "zDolny Śląsk" - akordeonista, który jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Royal Academy of Music, którą ukończył z wyróżnieniem. Do ostatnich osiągnięć Rafała należy tytuł laureata dwóch nagród w konkursie Ibla Grand Prize oraz III miejsce i nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego. Młody akordeonista ma na swoim koncie już wiele występów ze znakomitymi orkiestrami i znnymi solistami oraz w prestiżowych salach koncertowych, w tym w Carnegi Hall, w kościele St. Martin in the Fields, Barbican Centre, King’s Place, Colston Hall w Bristol, dwukrotnie w jednej z najsłynniejszych sal świata - Wigmore Hall.
  • Karol z Obornik Śląskich - uczestnik projektu "Szlifowanie diamentów" - W czasie trwania naszego projektu został finalistą etapu krajowego Międzynarodowego Konkursu "Młodzież w Lasach Europy YPEF 2012", finalistą etapu krajowego XLI Olimpiady Biologicznej, uczestnikiem Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej, uzyskał wraz z drużyną II miejsce w Ogólnopolskim finale "Odysei Umysłu" i został stypendystą Ministra Edukacji Narodowej.
  • Kasia ze Szklarskiej Poręby - uczestniczka projektu "Szlifowania diamentów" - zdobyła złoty i srebrny medal w Mistrzostwach Polski w biathlonie letnim w kategorii juniorek młodszych, obecnie powołano ją do Kadry Narodowej Młodzików na Zimowe Mistrzostwa Olimpijskie w Korei 2018!
  • Rozalia z Sadkowa - czetrokrotna stypendystka Programu "zDolny Śląsk" w wieku lat 15 święci już triumfy na scenach Polski i Europy, jako jedna z najzdolniejszych młodych pianistek naszego kraju.

 

 
Aktualny konkurs PDF Drukuj Email

XIV edycja konkursu stypendialnego Programu "zDolny Śląsk" - rok szkolny 2014/2015

aktualizacja 09-10-2014

Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu! Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień na posiedzeniu w dniu 9 października 2014 podjęła decyzję o przyznaniu kolejnych stypendiów Programu "zDolny Śląsk". Zapraszamy do zapoznania się z listą laureatów TUTAJ.

Zdobywcom stypendiów serdecznie gratulujemy. Laureatów wraz z nauczycielami i dyrektorami szkół zapraszamy na uroczystą Galę Stypendialną, która odbędzie się 28 października 2014 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Szczegółowe informacje prześlemy laureatom w imiennych zaproszeniach.

czytaj więcej…
 
O programie PDF Drukuj Email

Geneza i cele

Program Stypendialny "zDolny Śląsk" ma na celu znoszenie barier w dostępie do oświaty oraz wspieraniu uzdolnionej młodzieży na terenie Dolnego Śląska. Program został zainicjowany w 2001 roku przez naszą Fundację i Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Był to pierwszy w Polsce program pomocy najzdolniejszej młodzieży obejmujący swoim zasięgiem całe województwo. Przy FEM powołano wówczas Kapitułę Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień. FEM zorganizowała już dziesięć edycji programu stypendialnego. W jego ramach pomoc stypendialną otrzymało ponad 1000 młodych ludzi, a na ten cel wydatkowano ponad 1 200 000 złotych.

czytaj więcej…
 
Historia programu PDF Drukuj Email

Program Stypendialny "zDolny Śląsk" powstał w 2002 roku w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Od początku organizowany jest przez naszą Fundację, a finansowany dzięki wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i z pieniędzy FEM zebranych z odpisów 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W dotychczasowych edycjach konkursu pomoc otrzymało już ponad 1000 dolnośląskich uczniów. Na stypendia wydatkowano ponad 1 200 000 złotych. Od 2007 roku w propagowanie idei Konkursu włączyli się "Poławiacze pereł" - skupione wokół FEM organizacje społeczne z kilku powiatów Dolnego Śląska. Stypendia pomagają laureatom w kontynuacji nauki, osiąganiu kolejnych sukcesów, stanowią bodziec do dalszego rozwoju i podbudowują wiarę we własne możliwości. Przykład stypendystów oddziałuje na ich najbliższe otoczenie i przyczynia się do budowania dolnośląskiego kapitału społecznego.