Program stypendialny "zDolny Śląsk"

Aktualny konkurs PDF Drukuj Email

XIV edycja konkursu stypendialnego Programu "zDolny Śląsk" - rok szkolny 2014/2015

aktualizacja 09-10-2014

Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu! Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień na posiedzeniu w dniu 9 października 2014 podjęła decyzję o przyznaniu kolejnych stypendiów Programu "zDolny Śląsk". Zapraszamy do zapoznania się z listą laureatów TUTAJ.

Zdobywcom stypendiów serdecznie gratulujemy. Laureatów wraz z nauczycielami i dyrektorami szkół zapraszamy na uroczystą Galę Stypendialną, która odbędzie się 28 października 2014 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Szczegółowe informacje prześlemy laureatom w imiennych zaproszeniach.

czytaj więcej…
 
O programie PDF Drukuj Email

Geneza i cele

Program Stypendialny "zDolny Śląsk" ma na celu znoszenie barier w dostępie do oświaty oraz wspieraniu uzdolnionej młodzieży na terenie Dolnego Śląska. Program został zainicjowany w 2001 roku przez naszą Fundację i Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Był to pierwszy w Polsce program pomocy najzdolniejszej młodzieży obejmujący swoim zasięgiem całe województwo. Przy FEM powołano wówczas Kapitułę Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień. FEM zorganizowała już dziesięć edycji programu stypendialnego. W jego ramach pomoc stypendialną otrzymało ponad 1000 młodych ludzi, a na ten cel wydatkowano ponad 1 200 000 złotych.

czytaj więcej…
 
Historia programu PDF Drukuj Email

Program Stypendialny "zDolny Śląsk" powstał w 2002 roku w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Od początku organizowany jest przez naszą Fundację, a finansowany dzięki wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i z pieniędzy FEM zebranych z odpisów 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W dotychczasowych edycjach konkursu pomoc otrzymało już ponad 1000 dolnośląskich uczniów. Na stypendia wydatkowano ponad 1 200 000 złotych. Od 2007 roku w propagowanie idei Konkursu włączyli się "Poławiacze pereł" - skupione wokół FEM organizacje społeczne z kilku powiatów Dolnego Śląska. Stypendia pomagają laureatom w kontynuacji nauki, osiąganiu kolejnych sukcesów, stanowią bodziec do dalszego rozwoju i podbudowują wiarę we własne możliwości. Przykład stypendystów oddziałuje na ich najbliższe otoczenie i przyczynia się do budowania dolnośląskiego kapitału społecznego.