Program stypendialny "zDolny Śląsk"

Aktualny konkurs PDF Drukuj Email

XVI edycja konkursu stypendialnego Programu "zDolny Śląsk"

20-08-2016

Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Ogłaszamy rozpoczęcie naboru wniosków w ramach XVI edycji konkursu stypendialnego Programu "zDolny Śląsk". Na zdolnych Dolnoślązaków czekają roczne stypendia od 2500 zł do 3500 zł. Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy przesyłać drogą pocztową do 12 września 2016 na adres: Fundacja Edukacji Międzynarodowej, ul. Racławicka 101, 53-149 Wrocław (decyduje data stempla). Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie listy stypendystów nastąpi do końca października 2016.

Wymagania tegorocznego konkursu

Niezbędne warunki

 • spełnienie wymagań regulaminu konkursu
 • ponadprzeciętne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe albo wyjątkowe dokonania w zakresie działalności społecznej,
 • miejsce stałego zameldowania na Dolnym Śląsku,
 • przesłanie poprawnie wypełnionego wniosku (do pobrania poniżej) z wymaganymi załącznikami w terminie i na właściwy adres.

Do pobrania

Wniosek dla uczniów szkół podstawowych (uczniowie, którzy ukończyli kl. IV w czerwcu 2016, uczniowie kl.V-VI, a także absolwenci szkół podstawowych z czerwca 2016, w konkursie nie mogą brać udziału uczniowie kończący w czerwcu 2016 klasy I, II lub III szkoły podstawowej):

Wniosek dla uczniów gimnazjów (uczniowie gimnazjów w roku szkolnym 2015/2016, w tym absolwenci gimnazjum z czerwca 2016):

Wniosek dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2015/2016, w tym absolwenci szkół ponadgimnazjalnych z kwietnia 2016):

Regulamin Programu Stypendialnego "zDolny Śląsk":

Informacje dodatkowe

 • Prosimy nie przesyłać oryginałów świadectw i dyplomów (tylko kopie; dokumenty nie będą zwracane).
 • Wniosek można złożyć tylko w jednej, wybranej kategorii (o wyborze kategorii decyduje wnioskujący biorąc pod uwagę przewagę osiągnięć, które prezentuje we wniosku).
 • Wszystkie pozycje wniosku muszą być wypełnione (tylko wypełnienie załącznika dotyczącego sytuacji materialnej jest dobrowolne).
 • Nie jest obowiązkowe wypełnianie załącznika o sytuacji materialnej.
 • W konkursie nie mogą brać udziału uczniowie kończący w czerwcu 2016 klasy I, II lub III szkoły podstawowej.
 • Zgodnie z Regulaminem nie udzielamy uzasadnień decyzji podjętych przez Kapitułę - decyzja Kapituły jest ostateczna i nie można się od niej odwołać

Wnioski można należy przesyłać do 12 września 2016 roku (decyduje data stempla pocztowego), tylko drogą pocztową, na adres Fundacji Edukacji Międzynarodowej (53-149 Wrocław, ul. Racławicka 101, z dopiskiem na kopercie "zDolny Śląsk") - inna forma złożenia wniosku nie jest dopuszczana

Poławiacze Pereł pomagają "zDolnym Dolnoślązakom"

Konkurs wspierają "Poławiacze Pereł" - organizacje powołane przez Fundację Edukacji Międzynarodowej na Lokalnych Partnerów. Kandydatów na stypendystów z powiatów: górowskiego, zgorzeleckiego, złotoryjskiego, kamiennogórskiego, milickiego, lubińskiego i średzkiego zachęcamy do kontaktu z "Poławiaczami", którzy pomogą wypełnić wnioski.

Więcej o Poławiaczach Pereł - tutaj

Wnioski można należy przesyłać do 12 września 2016 roku (decyduje data stempla pocztowego), tylko drogą pocztową, na adres Fundacji Edukacji Międzynarodowej (53-149 Wrocław, ul. Racławicka 101, z dopiskiem na kopercie "zDolny Śląsk") - inna forma złożenia wniosku nie jest dopuszczana.
 
Jubileuszowa Gala Stypendialna w Narodowym Forum Muzyki PDF Drukuj Email

06-11-2015

W środę, 4.11.2015, w Sali Kameralnej „Czerwonej” Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu odbyła się XV Jubileuszowa Gala Stypendialna programu „zDolny Śląsk” i XIII dolnośląskiej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Przyznano pięćdziesiąt trzy roczne stypendia w wysokości od 2500 do 3500 złotych, jedno stypendium specjalne w kwocie 5000 złotych oraz siedem „stypendiów pomostowych” w wysokości 5000 złotych rocznie. Laureaci otrzymane pieniądze przeznaczą na cele związane z nauką i rozwojem. Wśród stypendystów znalazły się również dwie nasze uczennice Rozalia, uczennica International High School of Wroclaw i Karolina, uczennica Dwujęzycznego Gimnazjum ATUT. Podczas uroczystości prezentowaliśmy sylwetki wybranych niegdysiejszych stypendystów, pokazując ich dalsze drogi rozwoju i kariery. Oprawę artystyczną również zapewnili nasi stypendyści. Na zakończenie jubileuszu zaprosiliśmy zebranych gości do degustacji "urodzinowego" tortu.

czytaj więcej…
 
Sylwetki stypendystów FEM PDF Drukuj Email

Jeśli zastanawiasz się, czy warto pomagać zdolnej młodzieży, poznaj kilkoro z naszych blisko 2000 "diamentów" i "pereł", które wyszukaliśmy i wsparliśmy stypendiami lub merytorycznie!

 • Maciej z Wrocławia - kilkukrotny stypendysta Programu "zDolny Śląsk" - zdobył tytuł "Licealisty Roku 2008" za wszechstronność talentów i zainteresowań, został po maturze studentem prestiżowej London School of Economics, gdzie dostrzeżono jego zdolności i osobowość i w rezultacie został stypendystą Fundacji Steliosa, obecnie kontynuuje studia ekonomiczne na Uniwersytecie Oxfordzkim, gdzie działa m.in. w Oxford University Polish Society.
czytaj więcej…
 
O programie PDF Drukuj Email

Geneza i cele

Program Stypendialny "zDolny Śląsk" ma na celu znoszenie barier w dostępie do oświaty oraz wspieraniu uzdolnionej młodzieży na terenie Dolnego Śląska. Program został zainicjowany w 2001 roku przez naszą Fundację i Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Był to pierwszy w Polsce program pomocy najzdolniejszej młodzieży obejmujący swoim zasięgiem całe województwo. Przy FEM powołano wówczas Kapitułę Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień. FEM zorganizowała już dziesięć edycji programu stypendialnego. W jego ramach pomoc stypendialną otrzymało ponad 1000 młodych ludzi, a na ten cel wydatkowano ponad 1 200 000 złotych.

czytaj więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2